Kategorie
Zabawy 3-6 lat 7-10 lat

Poszukiwanie przedmiotów

Czasami przychodzi dzień, kiedy wybitnie nie mamy ochoty na zabawę lub jesteśmy całkowicie „rozbici”. Nasze energetyczne „wampirzątka” niestety muszą jakoś zaspokoić głód. Oto nasz sposób na przetrwanie.

Jedną z wygodniejszych zabaw do poprowadzenia dzieciom, a zarazem atrakcyjną dla maluchów jest poszukiwanie przedmiotów. Dlaczego? Do zabawy nie potrzebujesz się przygotowywać, wszystkie niezbędne rzeczy są wokół Was. Wystarczy, że dokładnie ustalisz reguły ze swoimi pociechami. Potem możesz wygodnie spocząć na kanapie i wczuć się w rolę mistrza gry przy małej kawie 😀

Poniżej przedstawiamy nasze wybrane 3 modyfikacje. Dwie dla dzieci młodszych i jedna dla nieco starszych – ćwiczymy alfabet.

Poszukiwanie kolorów

Kształty, kolory, faktury

1. Kształty, kolory, faktury

Tak jak wspominaliśmy, do zabawy potrzebne nam są wyłącznie przedmioty dostępne w mieszkaniu. Zadaniem dziecka jest przynieść coś czerwonego, coś drewnianego, coś okrągłego itd.

Kolory i kształty wydają się oczywiste, ale kiedy dodacie kategorię materiałów z jakich są zrobione przedmioty, a potem wrażenia kinestetyczne zrobi się ciekawie. Ciekawe co przyniesie dziecko jeśli wyślecie je po coś … śliskiego 😉

Zabawa prosta i odkrywcza zarazem, ucząca orientacji we własnym domu i szybkiej identyfikacji cech przedmiotów.

2. Dopasowywanie kolorów

Dopasowywanie kolorów

Z przedmiotów, które dzieci przyniosły wcześniej rozkładacie paletę kolorów. Zadaniem jest odnalezienie w mieszkaniu pary do koloru leżącej przed dzieckiem rzeczy. Może ją sobie wybrać lub wy wskazujecie właściwy kolor. Zabawa kończy się jeżeli każdy kolor zostanie sparowany z dowolnym przedmiotem z Waszego otoczenia.

Jeżeli macie kolorowe klocki to świetnie się nadadzą jako kolory wzorcowe. Możecie też zyskać nieco czasu i poprosić dzieci aby same przygotowały kształty w różnych kolorach na kartce papieru.

3. Litery alfabetu

Litery alfabetu

Zakładając, że dziecko zna już litery ma za zadanie przynieść jakąś rzecz np. na literę C, albo M itd. Możesz też odwrócić to zadanie i poprosić o przyniesienie/znalezienie rozłożonych w mieszkaniu liter alfabetu na które zaczyna się słowo, które wypowiesz lub wskażesz, np. szczotka. Dla nas jest jeszcze za wcześnie, ale literki magnetyczne już wiszą na lodówce 😉

Jeszcze jedna wariacja na szybko, dziecko losowo wybiera 5-6 literek z worka i stara się w jak najkrótszym czasie znaleźć rzeczy których nazwa zaczyna się na wybraną literę.

Podsumowanie zabaw w poszukiwanie przedmiotów

W przeprowadzaniu zabaw dzieciom zawsze należy pamiętać o jednym, jeżeli sami nie uwierzymy w atrakcyjność naszego pomysłu to nie ma szans na jego sprawną realizację. Wasz entuzjazm będzie się udzielać dzieciom tak samo jak postawa obronna pokazująca zniechęcenie. Nie myślcie, że zawsze zadziałą to jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, czasem potrzeba pierwszych kilku rund aby adrenalina i uwalniające się w ruchu endorfiny przejęły kontrolę nad zachowaniem dzieci 😉

BaWFcie się dobrze i czekamy na relacje oraz opinie co sprawdza się w Waszym przypadku 🙂


Inne zabawy

W odpowiedzi na “Poszukiwanie przedmiotów”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.