Kategorie
Zabawy 11-14 lat 3-6 lat 7-10 lat

Zabawy z balonami cz. 2 – gry

Zabawy zabawami, ale rywalizacja bezpośrednia to coś, co potrafi wywołać najwięcej emocji. Jeśli lubicie grać, to są właśnie propozycje „zabaw” dla Was.

Na czym polega różnica między grą a zabawą?

Gra czy zabawa? Dla przeciętnego Kowalskiego są to pojęcia nie rzadko stosowane zamiennie. Na czym jednak polega różnica? W dużym skrócie gry posiadają zawsze element rywalizacji – najczęściej tej bezpośredniej i dotyczą przede wszystkim podziałów na drużyny lub też rywalizacji bezpośredniej 1 na 1.

Jeżeli jednak przyjrzeć się rywalizacji nieco wnikliwiej to „zabawy” typu kto dalej, szybciej, mocniej też opierają się na konkurowaniu z przeciwnikami, ale w sposób pośredni.

Kiedy wprowadzać elementy rywalizacji?

Co do zasady im młodsze dzieci tym bardziej należy unikać form posiadających elementy rywalizacji. Problem w tym, że trzymanie dziecka pod kloszem w odcięciu od realiów otaczającej nas rzeczywistości również niesie za sobą negatywne konsekwencje niedostosowania społecznego. Dlatego właśnie całkowita rezygnacja z rywalizacji też nie wchodzi w grę 🙂 Jak zwykle szukamy złotego środka 😉

Stopień skomplikowania zadania i wyrównanie szans pomiędzy uczestnikami to główne aspekty do wzięcia pod uwagę podczas programowania i przeprowadzania gier. Przechodząc do sedna balony są tak wdzięcznymi akcesoriami zabaw, że wykorzystanie ich w grach rozwiązuje nam oba wspomniane problemy. Grać można w każdym wieku i zestawiać ze sobą uczestników o różnym stopniu zaawansowania.

#1 Przebijanka / Siatkówka

Zgodnie z zasadą im prościej tym lepiej, uczestnicy stają po dwóch stronach siatki (zaczepiony sznurek lub przewieszony przez krzesełka koc) i starają się przebijać balon na połowę przeciwnika. Można zrobić z tego rywalizację na punkty (przebicie balona na podłogę po stronie przeciwnika) lub potraktować całkowicie jako zabawę z przebijaniem jako celem samym w sobie.

Utrudniamy ograniczając np. liczbę odbić po jednej stronie siatki lub wprowadzając np. kopnięcie nogą lub odbicie głową.

#2 Tenis balonowy

Dobry początek na opanowanie koordynacji oko ręka w sportach rakietowych. Rozpoczynamy ćwicząc w parach lub odbijając balon od ściany wykorzystując w tym celu np. papierowy talerzyk, książkę z twardą okładką, rakietką do pingponga lub czymkolwiek Wam się zamarzy 😉

Jak będziecie gotowi sprawdźcie się w mini grze przez siatkę (j.w.)

#3 Piłka nożna

Tym razem ręce zamieniamy na nasze nogi i staramy się wbić balon w bramkę przeciwnika (wielkość i rodzaj wybierzcie sami – futryna drzwi, krzesełko, czy może dwie ustawione przy ścianie zabawki, decyzja należy do Was).

#4 Squash

W tym domowym wydaniu przeciwnicy lub partnerzy starają się na zmianę odbijać „rakietą” balon od ściany – można ograniczyć strefę na ścianie, której przebicie balonem skutkuje stratą punktu. Gramy w rundach do 5 lub 10 punktów – albo jak Wam się spodoba 😉

Podsumowanie gier i zabaw z balonami

Osobiście uwielbiam wykorzystywać balony w aktywności ruchowej dzieci – w połączeniu z siatkami do badmintona 5-6 latki zatracają się w grze. Intensywność w trakcie gier sięga baaaardzo wysokiego poziomu. Dzieci bez problemu odbijają balon, dzięki czemu nie tracą motywacji do gry. Z drugiej strony zdobycie punktu/przewagi, wymusza sporo pracy, ale daje też satysfakcję.

Jeżeli jednak Wasze pociechy lepiej się odnajdują w zabawach to zdecydowanie więcej radości przyniosą im propozycje aktywności z pierwszej części Zabaw z balonami.


Inne pomysły na zabawy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.