Kategorie
Zabawy 3-6 lat

Zabawy z wodą

Woda jest środowiskiem obcym dla człowieka. Pomimo niosących ze sobą niebezpieczeństw umożliwia jej kreatywne wykorzystanie w domu. Sprawdźcie nasze propozycje domowych zabaw ruchowych z wodą.

Czy domowe zabawy z wodą mogą być czymś więcej niż przyjemną kąpielą i prysznicem? W czasie zamknięcia pływalni i wszystkich obiektów użyteczności publicznej postaramy się Wam to udowodnić poprzez kilka pomysłów na wykorzystanie jednego z otaczających nas żywiołów.

#1 Kurka i liski

Zabawy z wodą

Na początek coś przyjemnego – dużo ruchu i radości na twarzach dzieci i jedynie względnie mokro 😉 Musicie się jednak na to przygotować kiedy w grę wchodzą zabawy z wodą 🙂 Kurka i liski to nasz tzw. samograj podobnie jak Krzesełkowy tor przeszkód co oznacza gwarancję udanej zabaWFy 😀

Będą potrzebne:
1. Pojedyncze zabawki mieszczące się w dłoni dziecka – posłużą jako „jajka”
2. Spryskiwacz do kwiatów lub zabawka do pryskania wodą.
3. Ręcznik do przecierania podłogi

Zabawa jest prosta i dająca wiele radochy dzieciom. Rodzic jest kurką pilnującą swoich „jajek”. Dzieci wcielając się w rolę lisków próbują wykradać – najlepiej pojedynczo – przedmioty z kurnika. Po chwyceniu jajka szybko zanoszą do swojej norki.

Mama kurka wyposażona w spryskiwacz broni swoich jajek przed liskami. Pod ręką ma też ręcznik aby przecierać podłogę z gromadzącej się na niej wody. Poniżej zobaczcie jak to może wyglądać 🙂

Bezpieczeństwo – w celu zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom i płynności przeprowadzanej zabawy usuńcie wszystkie potencjalnie niebezpieczne przedmioty, tzn. stoły, krzesełka, zabawki. Potrzebujecie dosłownie kilku metrów wolnej przestrzeni.

Zbierająca się na płaskiej podłodze woda może szybko zmienić się w pułapkę, szczególnie jeśli dzieci poruszają się boso. Pamiętajcie o przecieraniu jej ręcznikiem lub załóżcie dzieciom skarpetki. W nich przestaną się ślizgać.

#2 Wydechy do wody

Jeżeli woda w domu to oswajanie z wydechami. Skoro baseny nawet te hotelowe stoją nieczynne to jedyną rzeczą na przygotowanie maluchów do zajęć pływackich jest postawienie przed nimi miski z wodą.

Będą potrzebne:
1. Miska z wodą – najepiej ciepłą.
2. Lekkie pływające zabawki lub piłeczki.
3. Ręcznik na wypadek zatracenia się w zabawie 🙂

Po co to wszystko? Dopóki skupienie dzieci pozwoli ćwiczymy z nimi wydychanie powietrza do wody. Jako instruktorzy pływania często namawiamy rodziców naszych podopiecznych aby wykonywali te proste zabawy z wodą w domowym zaciszu w celu przełamania lęku przed zanurzeniem buzi pod powierzchnię.

Poniższym filmem mamy nadzięję zachęcić wszystkich tych, którzy dotychczas sceptycznie odnosili się do ćwiczeń pływackich w domu.

Poniżej kilka wskazówek, przed próbą nauczania własnych dzieci:

Dzieci najmłodsze szybko się zapalają ale jeszcze szybciej gaśnie zapał jeżeli coś budzi ich wątpliwości lub nie czują się bezpiecznie. Zadbajmy o ten komfort. Pokażmy, że to co będą robić nie jest straszne.

Na początek zróbmy pokazowo wydech do wody, a dzieci poprośmy o wydmuchiwanie powietrza na wodę lub unoszące się na niej zabawki. Możecie też pobawić się w zdmuchiwanie podwodych świeczek. Zawsze sprawdza się aktywny udział opiekuna. Z unoszących się na wodzie piłeczek, np. do ping ponga zróbcie mecz w przedmuchiwanie piłki na stronę przeciwnika. Piłkarzom spodoba się zabawa w dmuchaną piłkę wodną.

Korzystajcie z wyobraźni i bądźcie dziećmi 🙂 Często same podsuwają nowe pomysły.

Chowanie pod wodę rozpoczynamy od samej brody, następnie usta i tutaj uwaga na nos, może niechcący się zanurzyć. Jeżeli dostanie się do niego nieco wody dajcie czas dziecku na oswojenie się z sytuacją. Nie reagujcie też przesadnie bo panika lubi się udzielać 🙂

Jeżeli przez przypadek wymsknie się Wam coś w stylu, „nie podoba Ci się?” to postawicie kropkę na zabawie. To jasne, że woda w nosie nie sprawia przyjemności. Okażcie zrozumienie, ale nie programujcie umysłu dziecka negatywnie na nowe doświadczenia 🙂

Kiedy dzieci znudzi już zabawa z bąblowaniem możecie wrzucić barwnik do wody lub w tym celu użyć kawałka bibuły i pozostawić dzieci swobodnej zabawie pod nadzorem rodzica wraz z zabawkami do kąpieli.

Bezpieczeństwo – jak zwykle w przypadku dzieci, nie mówiąc o bezpośrednim kontakcie z wodą, starajcie się mieć je na oku przez cały czas.

#3 Wyławianie przedmiotów

Skoro zrobiło się mokro, to przechodząc piętro niżej, tzn. stawiając miskę na podłodze, doskonałą zabawą z wodą będzie wykorzystanie stóp do wyławiania przedmiotów.

Jakie płyną z tego korzyści? Aby zabawa się udała dziecko zaprzęgnie do pracy swoje mięśnie wysklepiające stopę, więc tak na prawdę będzie miała działanie korekcyjne zapobiegające powstawaniu płaskostopia.

Będą potrzebne:
1. Miska z wodą – najepiej ciepłą.
2. Lekkie pływające zabawki, np. klocki.
3. Ręcznik na wypadek zatracenia się w zabawie 🙂

Po przygotowaniu niezbędnych rzeczy przechodzimy od razu do działania. Zadaniem dziecka jest przeniesienie/wołowienie unoszących się klocków w wyznaczone miejsce. Zadanie dla nas z pozoru łatwe wymaga w pozycji siedzącej również pracy mięśni brzucha, które u maluszków nie są jeszcze tam dobrze wykształcone. Do tego dochodzi manipulacja stopami i od samego myślenia można się spocić 😉

Mimo wszystko naszym szkrabom się podobało, mamy nawet wrażenie, że za bardzo bo woda szybko ubywała z ustawionej przed nimi miski. I to chyba jedyna większa uwaga abyście byli czujni i nie mieli do nas żalu o zachlapaną podłogę 😉

Podsumowanie – zabawy z wodą

W sytuacji gdy do swojej dyspozycji posiadamy wyłącznie kilka metrów kwadratowych w pokoju, a alternatyw na wyjście na zewnątrz w zasadzie brak, zabawy z wodą mogą przywrócić nadzieje na przyjemne spędzenie czasu w zamknięciu.

Pzedstawione powyżej zabawy są skoncetrowane na zupełnie innych aspektach, więc do Waszej dyspozycji jest arsenał różnorodnych ćwiczeń, w których woda odgrywa zarówno drugo jak i pierwszo planową rolę. Jest celem samym w sobie jak też dodatkiem dla urozmaicenia znanych wcześniej ćwiczeń czy zabaw.

Kurkę i liski z powodzeniem wykorzystacie w lany poniedziałek – my tak postąpiliśmy, ale świetnie się sprawdzi również w upalne letnie dni. Pamiętajcie, że zawsze najtrudniej jest coś zacząć, potem już jest tylko zabawa.

BaWFcie się dobrze! 🙂


Inne zabawy


Kategorie #zabaWFek

2 odpowiedzi na “Zabawy z wodą”

super ta strona i świetne zabawy. Wszystkie takie „rozbrykane” Lisek i kura najlepsze. Trafiłam tu przez przypadek na fb i mam nadzieję, że blog będzie się rozwijał.

Super bardzo dziękujemy, niestety rzeczywistość nas przytłoczyła i musieliśmy zając się prozaicznymi pracami, więc zawieszamy prace nad materiałami i stroną 🙁 Rozpoczynając jej tworzenie nie spodziewaliśmy się, że będzie to tak czasochłonne i angażujące Rodziców, a dziećmi ktoś musi też się zajmować w wolnym czasie 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.