Kategorie
3-6 lat Zabawy

Krzesełkowy tor przeszkód dla dzieci

Tory przeszkód to istny samograj. Pod warunkiem, że lubicie dobrą zabawfę 😉 W warunkach domowych zwykłe krzesełko daje niemalże nieograniczone możliwości konfiguracji, a w połączeniu z miękkim lądowiskiem tworzy raj dla malucha.

Co będzie potrzebne?

1. Krzesełka 🙂
2. Materac lub poduchy z kanapy/fotela

Bezpieczeństwo

Zakładamy, że wszystko odbywa się w domu, więc nie będziemy tutaj się rozwodzić. Przygotujcie tak trasę przejścia aby zminimalizować ryzyko urazu o twarde wystające elementy. Jeśli to niemożliwe, wystarczy 100% asekuracji i też będzie świetna zabawa 🙂

Z rzeczy istotnych pamiętajcie o bezwładności pokonywanych przeszkód, mogą się przesuwać, jeśli ustawimy je na panelach. Mogą odjeżdżać w przy próbie gwałtownego odbici z siedziska. Po pierwszym przejściu z Waszą pomocą wyczujecie „zagrożenia”. Możecie też tłumaczyć przy okazji dzieciom dlaczego tak się dzieje aby w przyszłości same potrafiły ograniczać ryzyko zabaw lub kontrolować swoje zachowania. 2 w 1 prawda? 😀

Jak ustawić tor przeszkód?

Krzesełkowy tor przeszkód to super sprawa. Niewielkim nakładem pracy możemy mieć gotowy tor do przejścia na co najmniej 4 sposoby.

Slalom, czworakowanie, równowaga i wejścia

Na początek ustawiamy krzesełka w lini prostej w pewnej odległości od siebie, ale nie większej niż jeden dziecięcy krok aby mogły przechodzić po siedziskach z jednego na drugie.

  1. Rozpoczynamy rozgrzewkę robiąc slalom między krzesełkami. Marsz, trucht, bieg. Zmieniamy na bieg bokiem (obie strony). Na koniec próbujemy przejście slalomu tyłem.
  2. Teraz schodzimy nieco niżej, a dziecko czworakując ma za zadanie przejść pod krzesełkami tak aby nie dotknąć żadnej jego części.
  3. Przechodzimy tor wchodząc i schodząc z każdego krzesełka.
  4. Na koniec w asekuracji rodzica przechodzimy po krzesełkach cały tor.

Modyfikacje

Bazując na czterech podstawowych elementach możemy je łączyć i mieszać do woli. Poniżej propozycje:

  1. Przejście nad i pod krzesełkami.
  2. Przejście z krzesełka na krzesełko na czworakach.
  3. Rozstawienie krzesełek zygzakiem i przechodzenie po.
  4. Z asekuracją przeskakiwanie z krzesełka na krzesełko.
  5. Przejście pod, wejście na i przeskok.
  6. … dowolne przejście i zeskok na poduchy.

Tor łatwo rozbudować o poduchy do wykonywania przeskoków jako miękkie lądowisko, a być może też miejsce do turlania się (przetoczeń) czy przewrotów (fikołki).

Miedzy dwoma krzesełkami możemy się bujać – pilnujcie tylko, aby krzesła sie nie rozjechały, a dziecko nie wylądowało na pupie.

I na koniec: krzesełka wykorzystaj do przeprowadzenia opowieści ruchowej, wtedy stają się jaskiniami, w których dziecko może się schować przed polującym lwem lub tratwami ratującymi je przed powodzią.

Dzieci chętnie same podsuwają pomysły na nowe zabawy, więc starajcie się je wspierać i pobudzać ich ruchową kreatywność 🙂

Powodzenia i udanej zabaWFy!


Inne zabawy

W odpowiedzi na “Krzesełkowy tor przeszkód dla dzieci”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.