Kategorie
Zabawy 3-6 lat 7-10 lat

Zabawy z balonami cz. 1

Balony mają to do siebie, że wystarczy je dać dziecku, aby całkowicie się zatraciło w zabawie. Do tego wprowadzamy kilka zasad, a dzieci z radością będą się ruszać i spalać jednocześnie niespożyte pokłady energii. Przy okazji rozwiną też koordynację oko – ręka 😀

Nie wiesz jak zorganizować zabawy z balonami? Przychodzimy z pomocą, a ty zawsze miej pod ręką kilka balonów, aby je wyciągnąć gdy będzie ciężko…😊

Co będzie potrzebne?

  1. balony 🙂
  2. talerzyki papierowe lub tacki
  3. łopatka lub linijka

Bezpieczeństwo

Zaczynamy przygotowania od zapewnienia komfortu i bezpieczeństwa w trakcie zabawy. Tam gdzie bardzo ograniczają nas warunki staramy się swoją osobą zapobiegać sytuacjom mogącym zakończyć się stłuczką lub wywrotką.

Otwieramy/uchylamy okna jeżeli to możliwe, przygotowujemy wodę do picia.

Podłogę sprzątamy z zabawek, usuwamy wszelkie przeszkody, a dzieci pozostawiamy najlepiej boso. Do tego tłumaczymy jakie mogą być zagrożenia i co może się stać jeśli poniesie ich zabawa. Jeśli wszystko jest już ustalone to zaczynamy.

Propozycje zabaw

Klasyczna zabawa z balonami

Nie pozwól aby balon upadł na ziemię.

Zadaniem dziecka jest utrzymanie balonów w powietrzu poprzez podbijanie go każdą częścią ciała. Balon może odbijać się od wszystkiego i wszystkich dookoła. Fenomenalny sposób na zużycie drzemiących w dziecku pokładów energii. Jak zresztą każda jej modyfikacja 🙂

Starszym dzieciom możemy dołożyć dwa i więcej balonów do podbijania – żonglowania.

Mistrz żonglerki

Liczymy podbicia – idziemy na rekord 🙂

Podobnie jak wyżej, ale liczymy ile odbić zrobiliśmy i staramy się zrobić ich coraz więcej w kolejnych rundach. Jeśli masz starsze dzieci w podobnym wieku można wprowadzić formę rywalizacji „Kto więcej”.

Bez trzymanki

Odbijamy każdą częścią ciała oprócz rąk.

Splatamy lub związujemy ręce i staramy się odbić piłkę innymi częściami ciała – głową, brzuchem, barkiem, nosem …

Oczywiście staramy się nie upuścić balona/ów na podłogę. Wersja szczególnie lubiana przez piłkarzy 😉

Balansowanie balonem

Utrzymujemy leżący balon tak aby nie spadł.

Waszym zadaniem jest takie balansowanie podłożoną pod balon dłonią, palcem, nosem, czołem aby ten nie spadł. Można też przenosić balon z jednej strony na drugą bez podbijania. Zamiast własnego ciała możecie też użyć dostępnych przyborów takich jak kredka, łopatka, talerzyk papierowy itd. Ciekawe co będzie dla was łatwiejsze?

BONUS: Sprawdźcie swoich sił w balansowaniu balonem w leżeniu na plecach. Tym razem do dyspozycji macie własne stopy. Z uniesionymi wysoko nad podłogę nogami próbujecie na nich utrzymać balonik. To wcale nie jest takie proste 🙂

Pingwinki/Kangurki

Poruszamy się z balonami między nogami.

Wkładamy balon między nogi i przemieszczamy się po pokoju z jednej strony na drugą. Starszym dzieciom dodajemy przeszkody. Można też pokonywać trasę za pomocą skoków – oczywiście cały czas z balonem między nogami. Młodszym dzieciom pompujemy balon tak, aby ich krótkie nogi nie stanowiły problemu w przemieszczaniu się 😊   

(Pod)skoki, czyli to co tygrysy lubią najbardziej

Skoki dosiężne do zawieszonego balonika.

Co to byłyby za zabawy z balonami gdyby pośród nich zabrakło prostych skoków dosiężnych? Dziecko stara się doskoczyć do balonika trzymanego nieco ponad jego wyciągniętymi rękami, ale tak aby mogło co jakiś czas go dosięgnąć. Sterujemy zabawą tak aby dziecko wciąż czuło się zmotywowane, tzn. musi być realna do osiągnięcia.

Zamachowiec

Wybijanie balonika trzymanego przez rodzica.

Dobrze ukierunkowana zabawa to świetny wstęp do plasu w siatkówce. Dziecko robiąc duży zamach ręką zza swojej głowy (jakby wyciągało miecz niczym He-Man 😉 próbuje wybić balonik trzymany przez rodzica na wysokości jego głowy.

Pamiętajmy aby zwolnić co jakiś czas ucisk, aby wybicie balona było możliwe.

Możecie też zamienić się rolami jeśli dziecko wyrazi taką chęć 🙂

Ogonki

Łapanie balona przyczepionego jak ogonek.

Proste, rodzic przyczepia sobie ogonek z balonika i ucieka przed dziećmi, które próbują go urwać. Możecie wszyscy poruszczać się z ogonkami lub zamieniać rolami.

Kolory

Łapanie balonów w wyznaczonym kolorze.

Do Waszej zabawy będą potrzebne różnokolorowe balony oraz muzyka. Dzieci biegają pomiędzy balonami rozrzuconymi w pokoju, mogą się nimi też bawić. Kiedy muzyka cichnie muszą złapać balon w kolorze, który powiedziałeś. Dziecko, które pierwsze złapie kolor może być w kolejnej turze prowadzącym.

Uciekający balonik

Łapanie „uciekającego” balona

Rodzic trzyma balon w ręku, którym robi uniki. Dziecko stara się go złapać/dotknąć. Uważajcie aby dziecko zbyt szybko się nie zniechęciło, a po złapaniu możecie zamienić się rolami.

Podsumowanie cz. 1 zabaw z balonami

To tylko pierwsza dawka zabaw z balonami. W kolejnej będzie nieco więcej elementów rywalizacji, w którą być może nawet starsi chętnie się włączą.

Udanej zabaWFy! 🤙


Inne zabawy

W odpowiedzi na “Zabawy z balonami cz. 1”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.