Kategorie
Zabawy 3-6 lat

Proste zabawy na świeżym powietrzu | 3-6 lat

Kiedy robi się ciepło, często uciekamy z ciasnego mieszkania, aby pozwolić dzieciom się wyszumieć. Sprawdźcie nasze proste zabawy na świeżym powietrzu.

Nawet nam przychodzi z trudem sypanie zabawami jak z rękawa, dlatego zabezpieczyliśmy się tworząc własny przepis na proste zabawy na świeżym powietrzu z dziećmi w wieku 3-6 lat (przedszkolaki).

Chociaż lubimy brać udział w atrakcjach dzieci to jednak tam, gdzie to możliwe byłoby grzechem wchodzić w drogę samosterującym się zabawom naszych pociech 😃

Ponieważ jednak dzieci tak samo szybko się zapalają do zabawy, jak też gasną, nasza inicjatywa czasami jest niezbędna 💁‍♀

Prezentujemy 12 gotowych i sprawdzonych pomysłów.

#1 Latawce i wiatr

Nie martwcie się brakiem wiatru lub jego zmiennością, posłużyliśmy się prostymi rozwiązaniami na stworzenie atrakcyjnych gadżetów dla dzieci w postaci ręcznych latawców. Do ich uruchomienia w zupełności wystarczy siła własnych nóg. Poprawka – nóg dzieci 😀

Pierwszy model jest zrobiony z papierowych talerzyków, kawałków przyczepionej do niego krepiny oraz patyka/listewki jako przedłużenia-rączki do niego. Skorzystaliśmy z gotowca znalezionego w sieci:

Drugi wymaga nieco więcej precyzji ze strony dziecka i maluchy mogą mieć problem z rozpędzeniem się na tyle aby latawiec/samolocik uniósł się w powietrze. Zazwyczaj pomaga skrócenie linki na której jest uwięziony. Lista potrzebnych rzeczy jest śmiesznie krótka – duży arkusz papieru (A4 – też się nada), zszywacz do papieru i ewentualnie klej do ozdób. Film z instrukcją zrób to sam w linku.

Et voilà. Latawce gotowe, teraz czas ruszyć z miejsca. Latający ptaszek na uwięzi czy fruwająca krepina to, więcej niż potrzeba do zadowolenia dziecka 🙂 A jak wiemy radosny maluch to szczęśliwy rodzic 🙂

latawiec ręczny

#2 Poszukiwanie skarbów / „darów lasu”

Szukanie i odkrywanie zawsze pobudza wyobraźnię, gdyż niesie ze sobą tajemnice i naturalną ciekawość dziecka. Co zatem może być skarbem? W zasadzie wszystko co jest wkoło – poszukiwanie „darów lasu” – nasze maluchy i tak będą oglądać co drugi znaleziony patyk lub kamień czy szyszkę 😉

Poszukiwanie skarbów

W tym samym czasie możecie ukryć skarb (czyli znalezione „coś” przez dziecko lub przez Was), którego wkrótce zaczniecie wspólnie szukać. Podpowiadajcie ciepło/zimno.

O zabawie w poszukiwanie przedmiotów w warunkach domowych możecie przeczytać w oddzielnym wpisie.

#3 Torro-torro!

Ok, nazwa nie do końca oddaje co wykorzystać, ale założenie jest proste – stajemy się torreadorem, a dzieci byczkami. W rękach dzierżymy pozostałości po latawcu z krepiną.

Dzieci – byczki starają się upolować kawałek latawca.

Starajcie się pobiegać chwilę, a dopiero jak dzieciom zabraknie sił, stańcie w miejscu udając prawdziwego torreadora!

#4 Zabawa w kolory

Wykorzystując pozostałości krepiny z latawców zawieszamy je na drzewach/krzakach tak aby dzieci mogły ich dosięgnąć.

Zadanie polega na przynoszeniu kolorów, które wypowiadasz. Krepina zaczepiona wyżej wymusi skoki dosiężne – wszystko w granicach rozsądku 🙂

#5 Berek – ogonki

Wszystkie berki się sprawdzają, jednak mając do dyspozycji krepinę, możemy ją wykorzystać i włożyć za spodenki aby tworzyła ogonek.

Zadanie polega na odczepieniu/oderwaniu ogonka pozostałym uczestnikom zabawy chroniąc jednocześnie swój. Można zabawę poprowadzić w taki sposób, że berkiem z ogonkiem jest tylko rodzic, a dzieci próbują go złapać.

#6 Tratwa lub most

Proste zabawy na świeżym powietrzu

Ze znalezionych patyków/gałęzi robimy tratwę lub most nad np. zaschniętą kałużą. Zadaniem dzieci jest przejście po patykach bez podpierania się nogą obok.

#7 Małpki

Czy pamiętacie z własnego dzieciństwa wspinanie się na drzewa? To właśnie ta czynność przyprawiała naszych rodziców niemalże o zawał serca, kiedy my nie czuliśmy w tym nic strasznego siedzą w zawieszeniu 3 metry nad ziemią. Skoro jednak mamy do czynienia z dziećmi młodszymi, pomóżmy im nauczyć się jak to robić bezpiecznie i jakie czyhają przy tym zagrożenia. Pamiętamy o asekuracji przez cały czas trwania tej prostej zabawy na świeżym powietrzu.

#8 Mistrz kamuflażu – „chowanego”

Mistrz kamuflażu - "chowanego"

Będąc w parku lub w lesie grzechem byłoby nie wykorzystać tylu naturalnych przeszkód. W co się bawić? W chowanego 😀 Nic dodać nic ująć, a dzieci ćwiczą przy okazji liczenie 😉

#9 Sokole-oko

Zabawy na świeżym powietrzu 2

Zabawa w spostrzegawczość. Często stosujemy ją w podróży dla zabicia czasu, a w przypadku starszych dzieci można nawet przygotować „karty pracy”, na których zaznaczać można odnalezione elementy środowiska.

Zasady są proste, wygrywa pierwsza osoba, która odnajdzie konkretny element otaczającego nas środowiska, np. mrówkę, ptaka, pokrzywę, kwiatka, patyk, kamień, kasztana itd.

Zabawę można zacząć już w chwili wyjścia z domu i dodać takie elementy jak samochód, znak drogowy, samochód w określonym kolorze itp.

#10 Ciuciubabka

Chyba nie trzeba tej zabawy nikomu przedstawiać, na wszelki wypadek w telegraficznym skrócie. Jeden uczestnik zabawy z zasłoniętymi oczami stara się złapać pozostałych. Kieruje się za dźwiękami, które usłyszy.

Wybierzcie miejsce bez przeszkód i wystających korzeni lub elementów, które mogą zranić potencjalną ciuciubabkę.

#11 Zawody sportowe

Jeżeli twoje pociechy mają żyłkę rywalizacji, wykorzystajcie to robiąc skoki w dal, wzwyż (dosiężne), biegi do wyznaczonego miejsca, biegi z przeszkodami itd.

Uczmy przegrywania od najmłodszych lat, tylko delikatnie i nie na siłę. Budujmy gotowość emocjonalną do funkcjonowania w tym „okrutnym” świecie 😉

#12 Równowaga na „krawędźniku”

Tak jak się domyślacie – chodzenie po krawężnikach jak i linie doskonali zmysł równowagi. Dzieci się usprawniają samoistnie.

Generalnie im mniej regularne podłoże i utrudnienia w ustawieniu stopy tym lepiej. Niech trudność rośnie wraz ze zdobywanymi umiejętnościami. Takie to proste i trudne zarazem 🙂

Podsumowanie zabaw na świeżym powietrzu

Domyślamy się, że możecie mieć własne pomysły na zabawy, albo część z nich potraktować z przymrużeniem oka. Trudno jest jednak odgadnąć co dzisiaj zainteresuje młodego człowieka. Stymulowane zewsząd wieloma bodźcami coraz rzadziej wybierają aktywność fizyczną jako alternatywę dla dobrej zabawy.

O zaleceniach WHO dotyczących aktywności ruchowej możecie przeczytać we wcześniejszym naszym wpisie.

BaWFcie się dobrze!


Inne zabawy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.