Kategorie
Rozwój dziecka

Chodziki, pomoc w nauce chodzenia czy samo zło?

Kiedy Twoje dziecko postawi pierwszy samodzielny krok? Czy chodzik to dobry pomysł na wspieranie nauki chodzenia? Przedstawiamy wywiad z @mama.fizjoterapeutka.

Nasz synek niedawno skończył roczek, pytanie, na które teraz najczęściej odpowiadamy to:

Czy już chodzi? A jeśli nie chodzi sam to czy chodzi w chodziku?

(pytają wszyscy, nawet osoby przypadkowe :D)

Postanowiliśmy rozwiać nasze i Wasze wątpliwości dotyczące nauki chodzenia pytając o to eksperta – fizjoterapeutę dziecięcego 🙂

Z Ewą znamy się ze studiów na Warszawskim AWF-ie.

Zapraszamy na wywiad z Ewą Kowalczyk @mama.fizjoterapeutka, który jest zbiorem najczęściej nurtujących rodziców pytań:

Jakie umiejętności dziecko powinno opanować zanim zacznie chodzić bez pomocy?

Dziecko ćwiczy umiejętności potrzebne do prawidłowego chodu wiele miesięcy przed momentem, gdy zacznie chodzić. Nawet chwytanie za stopy w leżeniu na plecach jest przygotowaniem stóp do prawidłowej pozycji w chodzie. Każdy element rozwoju jest potrzebny: obroty, pivoty, wysoki podpór, pełzanie, czworakowanie, wreszcie wstawanie przy meblu, chodzenie bokiem przy meblu, samodzielne wstawanie z podłogi. Każdy element rozwoju czemuś służy, dlatego nie warto tego rozwoju przyśpieszać.

Czy chodzik to dobry sposób na naukę chodzenia?

Wszelka pomoc w chodzeniu dla zdrowych dzieci nie jest potrzebna, ponieważ same nauczą się chodzić, kiedy będą na to gotowe.

Czy częste przebywanie w chodziku może prowadzić do nieprawidłowości rozwojowych?

Chodzik może powodować kształtowanie nieprawidłowych nawyków dotyczących ustawienia miednicy, stóp podczas chodu („wypinanie” brzucha co powoduje niewłaściwe ustawienie kręgosłupa, chodzenie na palcach, koślawienie stóp i kolan). Dodatkowo dziecko nie ma możliwości ćwiczenia równowagi (upadków), co może powodować problemy z równowagą w przyszłości. Chodziki na kółkach, wg doniesień AAP mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia dziecka, zwłaszcza w gospodarstwach domowych, w których znajdują się schody.

W jaki sposób możemy pomóc dziecku w opanowaniu chodzenia? Czy w ogóle mamy jakoś pomagać?

Paradoksalnie, najwięcej dla prawidłowego chodu dziecka możemy zrobić zapewniając mu możliwość ćwiczenia w niższych pozycjach: na czworakach, w klękach, najlepiej boso (jeżeli jest taka „bezpieczna” możliwość). Najlepiej, aby dziecko miało możliwość poruszania się po nieśliskim podłożu. Dobrym ćwiczeniem jest pokonywanie przez dziecko (oczywiście pod okiem rodzica) toru przeszkód zbudowanego z dużych piankowych klocków, walców, piłek i wszystkiego, co przyjdzie nam do głowy, w granicach bezpieczeństwa oczywiście. To wspaniałe ćwiczenie reakcji obronnych i równoważnych, stanowiących najlepszą ochronę dziecka przed niebezpiecznymi sytuacjami.

Czy dziecko podczas nauki chodzenia potrzebuje butów?

Według aktualnej wiedzy dla zdrowego dziecka najlepiej jest, żeby zaczynało swoją przygodę z chodzeniem boso lub w skarpetkach, jeżeli są ku temu bezpieczne warunki.

Podsumowanie wywiadu

Dziękujemy Ewa za podzielenie się z nami swoją wiedzą i mamy nadzieję, że zamieszczona tutaj garść informacji o nauce chodzenia przy chodzikach ułatwi podjęcie decyzji wielu polskim rodzicom.

Zapewne część z Was po wizytach u specjalistów z różnych dziedzin też często słyszało podobną diagnozę, że wszystko jest w porządku, a dziecko rozwija się w swoim indywidualnym tempie. To chyba najlepsza wskazówka, że nie powinniśmy przesadnie ingerować w tempo ontogenetycznych zmian zachodzących u naszych pociech.


Inne artykuły nt. rozwoju dziecka


Kategorie #zabaWFek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.