Chcąc minimalizować negatywne skutki zdrowotne jakie niesie za sobą postęp cywilizacyjny Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stworzyła rekomendacje dla dzieci do lat 5. Jak się okazuje aktywność fizyczna dzieci w każdym wieku ma kluczowe znaczenie dla przyszłego zdrowia całych społeczeństw.
„Osiągnięcie zdrowia dla wszystkich oznacza robienie tego, co najlepsze dla zdrowia od samego początku życia.”
Tedros Adhanom Ghebreyesus – dyrektor generalny WHO
Rekomendacje trzeba uznać za podstawę i kierunek działań mających na celu wspieranie prawidłowego rozwoju naszych dzieci. Poniżej wytyczne dotyczące aktywnosci fizycznej, czasu spędzanego przed ekranami oraz snu dzieci z podziałem na wiek.
Dla ambitnych oficalna publikacja WHO.
Niemowlęta (poniżej 1 roku życia)
Powinny być fizycznie aktywne kilka razy w ciągu dnia, w różny sposób. Przede wszystkim poprzez interaktywne zabawy na podłodze (im więcej, tym lepiej). Te z dzieci, które nie są jeszcze mobilne powinny mieć zapewnione przynajmniej 30 minut aktywności na brzuchu rozłożone na cały dzień.
– Nie powinny być unieruchamiane na więcej niż 1 godzinę ciągiem (np. wózki, krzesełka, nosidełka). Nie zalecane jest spędzanie czasu przed ekranami. Podczas siedzenia zalecane jest absorbowanie dziecka czytaniem i opowiadaniem bajek.
– Powinny spać 14-17 godzin (0-3 miesiąca życia) lub 12-16 godzin (4-11 miesiąca życia), wliczając drzemki.
1-2 lata
Powinny spędzać przynajmniej 180 minut dziennie na różnorodnych aktywnościach fizycznych o zróżnicowanej intensywności (włączając w to aktywność o umiarkowanej i dużej intensywności), rozłożone na cały dzień (im więcej, tym lepiej).
– Nie powinny być unieruchamiane na więcej niż 1 godzinę ciągiem (np. wózki, krzesełka, nosidełka) lub długo siedzieć. Dla rocznych dzieci czas przed ekranem (np. oglądanie telewizji, granie na konsoli/komputerze) jest niezalecany. Dla 2 latków taki siedzący sposób spędzania czasu nie powinien przekraczać 1 godziny (im mniej, tym lepiej). Podczas siedzenia zalecane jest absorbowanie dziecka czytaniem i opowiadaniem bajek.
– Powinny mieć zapewnione 11-14 godzin dobrej jakości snu (włączając drzemki) i regularne pory zasypiania oraz budzenia.
3-4 lata
Powinny spędzać przynajmniej 180 minut dziennie na różnorodnych aktywnościach fizycznych o zróżnicowanej intensywności (włączając w to przynajmniej 60 minut aktywności o umiarkowanej i dużej intensywności), rozłożone na cały dzień (im więcej, tym lepiej).
– Nie powinny być unieruchamiane na więcej niż 1 godzinę ciągiem (np. wózki, krzesełka, nosidełka) lub długo siedzieć. Siedzące spędzanie czasu przed ekranem nie powinno przekraczać 1 godziny (im mniej, tym lepiej). Podczas siedzenia zalecane jest absorbowanie dziecka czytaniem i opowiadaniem bajek.
– Powinny mieć zapewnione 10-13 godzin dobrej jakości snu (z ewentualną drzemką) i regularne pory zasypiania oraz budzenia.
Podsumowanie wytycznych WHO
Jeżeli czytacie wytyczne i interpretujecie je dosłownie, to łatwo popaść we frustrację i pomyśleć o sobie jako nieodpowiedzialnym rodzicu 😉
Najważniejszy we wszystkim jest umiar i nie dopuszczanie do głosu złych nawyków. Każdy z nas ma odmienny charakter i sposób wychowywania dziecka, dlatego przytoczone powyżej mają nas przede wszystkim naprowadzić na odpowiednie tory. Aktywność fizyczna dzieci do lat 5 to coś co leży w ich naturze. My poprzez swoje codzienne obowiązki i przyzwyczajenia nie możemy tego ruchu „zabić”. Jeżeli zaś chcecie zrobić coś fajnego ze swoimi pociechami odsyłamy do propozycji naszych zabaw dla dzieci młodszych 2-6 lat
FAQ
Ile powinno spać dziecko według wytycznych WHO?
0-3 miesiąca życia – 14-17 godzin wliczając drzemki;
4-11 miesiąca życia – 12-16 godzin wliczając drzemki;
1-2 lata – 11-14 godzin regularnego snu ze stałymi porami zasypiania i budzenia (włączając drzemki);
3-4 lata – 10-13 godzin regularnego snu ze stałymi porami zasypiania i budzenia (włączając drzemki).
W odpowiedzi na “Aktywność fizyczna dzieci do lat 5 – wytyczne WHO”
[…] O zaleceniach WHO dotyczących aktywności ruchowej możecie poczytać we wcześniejszym naszym wpisie. […]